Live Support Chat
open search
open search Mobile Navigation

Gięcie rur

Istnieje wiele różnych metod gięcia rur oraz rurociągów. Barnshaws wykonuje większość z nich.

Informacje o Gięcie rur

Gięcie trzpieniowe

Ta technika gięcia używana jest zwykle do wykonywania rur o małych promieniach (zazwyczaj 3D, to znaczy, że promień gięcia jest 3 razy większy od średnicy zewnętrznej rury). Trzpień reguluje plastyczny przepływ materiału w obszarze obróbki, aby utrzymać kształt rury w czasie gięcia. Jeśli grubość rury, w odniesieniu do jej średnicy, jest wystarczająco duża lub wymagania nie są wysokie (np. płytkie gięcia lub duże „D” promienia gięcia) to gięcie z wykorzystaniem trzpienia nie jest konieczne, ponieważ siły występujące w obszarze obróbki nie są wystarczające, aby ścianki uległy pofałdowaniu lub zapadnięciu. Jednakże, jeżeli stosunek średnicy rury do jej grubości przekracza 20, zastosowanie trzpienia jest w większości przypadków konieczne. Barnshaws może giąć z wykorzystaniem trzpienia rury o średnicy do 76 [mm].

Kluczem do skutecznego stosowania trzpienia jest odpowiednie ustawienie jego czoła w taki sposób, aby podpierało jak największą powierzchnię w obszarze gięcia (ilustracja poniżej). Zapewnia to, że pionowy przekrój zagiętej części rury w czasie odkształcenia plastycznego przyjmuje kształt czoła trzpienia po którym przeciągany jest materiał. Obszar plastyczny zaginanej rury rozciąga się zarówno przed jak i za linią styczności zatem trzpień musi być w większości przypadków ustawiony przed linią styczności na łuku giętej rury.

Czynnikiem ograniczającym wysunięcie trzpienia jest punkt przecięcia jego zewnętrznego zarysu z zewnętrzną ścianką rury. Innymi słowy, punkt w którym trzpień będzie dosłownie wystawał poza obręb gięcia. Położenie tego punktu można określić korzystając z twierdzenia Pitagorasa. Ogólnie zaleca się, aby ustawić czoło trzpienia (wyłączając jego promień) w odległości około 2/3 dystansu pomiędzy punktem przecięcia, a linią styczności. To pozwala na nieznaczne spłaszczenie poprzecznego przekroju rury na zewnętrznej części promienia gięcia. Zjawisko to występuje w sposób nieunikniony ze względu na naprężenia gięcia.

Więcej informacji o Gięcie rur

Informacje techniczne
zapytanie ofertowe

West Midlands - Tividale
West Midlands - Coseley
Manchester
Scotland - Hamilton
Poland - Siemianowice Śląskie
CE Logo Oil & Gas UK Logo British Constructional Steelwork Association Logo Steel Construction Institute Logo Council for Aluminium in Building Logo British Stainless Steel Association Logo POLSKA IZBA KONSTRUKCJI STALOWYCH Steel For Life Logo

Nota prawna | Polityka cookies | dane firmy | Mapa strony