Live Support Chat
open search
open search Mobile Navigation

Barnshaws dostarcza gięte profile do budowy Dworca Głównego im. Victorii w Manchesterze

Projekt przebudowy Głównego Dworca im. Victorii w Manchesterze o wartości £44 milionów, podjęty przez Brytyjskie Linie Kolejowe obejmował wykonanie nowoczesnego dachu osadzonego na 15 zakrzywionych stalowych żebrach. Każde żebro jest unikatowe ze względu na rozmiar oraz promień krzywizny. Zadanie wykonania giętych części dla tego projektu zostało przyznane firmie Barnshaws, ekspertom w dziedzinie gięcia rur oraz profili, posiadającej w mieście jeden ze swoich zakładów produkcyjnych.

Nowy dach o wartości £16 milionów rozjaśni halę dworcową oraz zapewni nowoczesny wygląd. Został on zaprojektowany zgodnie z koncepcją oryginalnego zabytku jednocześnie zapewniając możliwość przyszłego rozwoju. Dla głównego wykonawcy, któremu zlecono ten projekt, precyzja oraz terminy realizacji były kluczem do powodzenia całej przebudowy.

Barnshaws dostarcza gięte profile do budowy Dworca Głównego im. Victorii w Manchesterze background image Barnshaws dostarcza gięte profile do budowy Dworca Głównego im. Victorii w Manchesterze first image

Od samego początku inżynierowie Severfield (UK) konsultowali się ze specjalistami z Barnshaws, aby wypracować najlepsze rozwiązania produkcyjne i umożliwić jak najbardziej efektywny sposób instalacji. Jak się okazało , wymagało to zaangażowania dwóch największych w kraju dźwigów oraz wykonania części co do milimetra i dokładnie na czas.

Greg North, Dyrektor handlowy Barnshaws, komentuje: - Pracowaliśmy z Severfield (UK) nad ogromną liczbą projektów w przeszłości i doskonale rozumiemy nasze wspólne możliwości oraz mocne strony. Do wykonania jednej konkretnej części byliśmy w stanie zagiąć stalowy profil kwadratowy 350 x 350 [mm] do promienia 7 [m] w kilku różnych miejscach całkowicie bez zniekształceń. Wszystko to dzięki naszym wyspecjalizowanym metodom gięcia.

W rzeczywistości wszystkie stalowe profile kwadratowe wymagały wykonania 3 lub 4 różnych promieni na całej ich długości. Tego typu gięcia pokazują możliwości Barnshaws oraz naszego zespołu inżynieryjnego, który był w stanie dostarczyć części do Severfield (UK) na czas. Druga część projektu wymagała zagięcia stalowych płyt o szerokości do 550 [mm] oraz grubości 50 [mm]. Płyty zostały gięte do kilku różnych promieni w celu wykonania zwieńczenia dla każdego żebra.

Każda płyta została zagięta do określonych wymiarów, aby umożliwić ich montaż w zakrzywionych profilach prostokątnych przez Severfield (UK). Następnie zostały one przetransportowane na dworzec i zespawane, aby utworzyć kompletne żebra, które następnie dokładnie dopasowano i zamontowano. Każde z tych unikalnych żeber wymagało dużej precyzji wykonania oraz zgodności z ciasnymi tolerancjami, aby zapewnić, że proces instalacji przebiegnie pomyślnie.

Standard Background Barnshaws dostarcza gięte profile do budowy Dworca Głównego im. Victorii w Manchesterze second image

Większość zagiętych profili została zainstalowana przy użyciu największego w Wielkiej Brytanii żurawia teleskopowego o udźwigu 1200 [T]. Równocześnie największe żebro mierzące 96 [m] długości i ważące niemal 86 [T] zostało zainstalowane przy użyciu dźwigu gąsienicowego o nośności 750 [T], jednego z największych tego typu w Europie.

Montaż sam w sobie był niezwykle skomplikowany ze względu na stale funkcjonującą poniżej linię kolejową, dlatego cała operacja wymagała ścisłej współpracy z Brytyjskimi Liniami Kolejowymi. W ten sposób, krótkie odcinki czasu pomiędzy kolejnymi przejazdami pociągów były efektywnie wykorzystywane do montażu, zapewniając zainstalowanie konstrukcji dachu w terminie.

Po zainstalowaniu żeber nośnych dopasowano mniejsze profile, które służą za podporę prawie 400 paneli ETFE, podobnych do tych użytych w projekcie Eden oraz na stacji Piccadilly w Manchesterze. Każdy ze stalowych profili, jak i każdy polimerowy panel dachowy, posiada unikalny kształt oraz cechuje się precyzją wykonania, aby zapewnić doskonałe dopasowanie.

Greg North podsumowuje: - Projekt ten postawił pewne wyzwania przed biorącymi w nim udział wykonawcami, ale wspólnymi siłami udało się nam zbudować fantastyczną budowlę, która będzie witać wszystkich odwiedzających dworzec Victorii w Manchesterze.

Barnshaws dostarcza gięte profile do budowy Dworca Głównego im. Victorii w Manchesterze background image Barnshaws dostarcza gięte profile do budowy Dworca Głównego im. Victorii w Manchesterze third image

Następny projekt

Case Study - Opera Leśna - Barnshaws gnie największe rury

Opera Leśna - Barnshaws gnie największe rury

Zobacz studium przypadku
CE Logo Oil & Gas UK Logo British Constructional Steelwork Association Logo Steel Construction Institute Logo Council for Aluminium in Building Logo POLSKA IZBA KONSTRUKCJI STALOWYCH Steel For Life Logo The Aluminium Federation Logo TÜV Rheinland Logo

Nota prawna | Polityka cookies | Deklaracja Cookie | dane firmy | Mapa strony