Live Support Chat
open search
open search Mobile Navigation

Jak gięcie profili zmieniało się na przestrzeni lat Część 1

Jak gięcie profili zmieniało się na przestrzeni lat Część 1

W latach 50, większość firm zajmujących się gięciem stali zwijała pierścienie do kanałów wentylacyjnych oraz kominów, a także do cięższych konstrukcji związanych z transportem materiałów.

W tamtych czasach więksi producenci oraz duże warsztaty inżynieryjne miały duże maszyny do gięcia profili, których używali do zaspokojenia swojego zapotrzebowania i jedynie okazjonalnie oferowali usługowe gięcie mniejszym producentom.

Mniejsze dostępne maszyny do gięcia profili nie były zbyt łatwe w obsłudze, a bardziej zaawansowane modele zostały zaprojektowane przez firmy zajmujące się obróbką blachy, które z czasem wyspecjalizowały się w zwijaniu pierścieni.

Ilość pierścieni wykorzystywanych do produkcji kanałów wentylacyjnych zaczęła się zmniejszać w latach 60, a pod koniec lat 70 stosowanie prostokątnych kanałów stało się normą, ponieważ ich użycie umożliwiło zmniejszenie głębokości podłogi w budynkach wielokondygnacyjnych.

Tym sposobem zastosowanie okrągłego przekroju poprzecznego do przepływu płynów, choć idealne do uzyskania przepływu laminarnego, zostało przyćmione przez niższą głębokość podłogi budynku, co skutkowało niższymi kosztami produkcji kanałów prostokątnych.

Duże stocznie również posiadały maszyny do gięcia ciężkich profili, ale upadek przemysłu stoczniowego w Europie w latach 70-tych XX wieku, z powodu konkurencji z Dalekiego Wschodu spowodował, że większość stoczni musiała zostać zamknięta.

Jednym z podstawowych problemów z ciężkim sprzętem jest to, że maszyny będąc bardzo kosztowne, często były używane jedynie okazjonalnie przez dużych producentów, którzy byli zmuszeni je mieć, aby być w stanie realizować swoją pracę. Z tego powodu dla tych firm zwrot z inwestycji nie był tak ekscytujący jakby się mogło wydawać. Umożliwiło to firmom zajmującym się zwijaniem pierścieni oraz walcowanie blach, takim jak Barnshaw Section Bending, rozwój, ponieważ wykonywaliśmy jednocześnie zlecenia dla wielu klientów, dzięki czemu zwrot był bardziej akceptowalny.

Walcowanie pierścieni to bardzo specjalistyczna praca, a operatorzy muszą rozumieć, jak zachowuje się metal po odkształceniu powyżej granicy plastyczności, co dotyczy każdego gięcia.

Wykorzystanie pierścieni w przemyśle było kontynuowane, ale wraz ze spadkiem sprzedaży w następstwie recesji w latach 80-tych, nowe zastosowania zakrzywionej stali stały się niezbędne dla przemysłu gięcia.

Powrót do nowości

Barnshaws Gwarancja

Gwarancja Barnshaws jest macierzą atutów, które razem tworzą to, co uważamy za pakiet nadzwyczajnych korzyści dla klienta.

Zobacz naszą gwarancję jakości
CE Logo Oil & Gas UK Logo British Constructional Steelwork Association Logo Steel Construction Institute Logo Council for Aluminium in Building Logo POLSKA IZBA KONSTRUKCJI STALOWYCH Steel For Life Logo The Aluminium Federation Logo TÜV Rheinland Logo

Nota prawna | Polityka cookies | Deklaracja Cookie | dane firmy | Mapa strony