Live Support Chat
open search
open search Mobile Navigation

Największe w historii rury gięte na zimno dostarczone do Opery Leśnej w Sopocie

Sopot Outdoor Opera

Po niedawno obchodzonym jubileuszu stulecia, Opera Leśna w Sopocie przechodzi obecnie olbrzymi remont. Projekt przebudowy opery przewiduje połączenie unikalnej lokalizacji obiektu, wyposażenia na miarę 21 wieku oraz jednego z najlepszych systemów dźwiękowych i wizyjnych w Europie.

Projekt wartości 75 milionów zł zakłada wykorzystanie największych kiedykolwiek giętych na zimno stalowych łuków, wykonanych przez firmę Barnshaws Section Benders z siedzibą w West Midlands. Zmodernizowany amfiteatr, znajdujący się w malowniczym lesie w Sopocie, zostanie pokryty przez konstrukcję przęsłową, ukształtowaną przez dwa łuki rozpiętości 90 m.

Firma Barnshaws wykonała gięcie 16 stalowych rur średnicy 1300 mm, które zostały wygięte do promienia 50 m. Każda rura dostarczona przez Interfare Rohr Union posiadała ściany grubości 70 mm, spośród ktorych największa ważyla 26 ton. Masa wszystkich rur wyniosła 361 ton. Kontrahenci przyznali, że wcześniej tego typu struktury były ograniczone do gięcia indukcyjnego lub wykonania za pomocą szeregu krzywizn, która to metoda nie jest atrakcyjna architektonicznie.

Rury te były największymi na świecie kiedykolwiek giętymi na zimno rurami, o współczynniku wytrzymałości przekroju na zginanie 79 cm³, co jest równowartością gięcia pięciu dwuteowników 914x419 mm 388 kg/m w tym samym czasie. Zadanie wymagało budowy specjalnej maszyny oraz zastosowania niesamowitych sił do wykonania gięcia. Ostatecznie firma Barnshaws wykonała pracę wartości £322.000 z materiału powierzonego przez klienta. Typowymi zastosowaniami dla maszyny używanej przez naszych ekspertów gięcia, są konstrukcje stadionów, dachów i mostów.

Opracowując ofertę na długo przed terminem, Barnshaws pierwotnie zadeklarowała 22-tygodniowy termin dostawy dla wszystkich 16 wyginanych rur, w imieniu niemieckiej agencji Stabikon. Jednak firma zakończyła gięcie w zaledwie 14 tygodni. Architekci oraz klienci są zachęcani do włączania do projektu Barnshaws Section Benders na wczesnych etapach z uwagi na możliwość przekraczania dotychczasowych granic dzięki nowej technologii nabytej przez firmę.

Dodatkowo Barnshaws może zaginać całą gamę typowych kształtowników, giętych na zimno rur do średnicy 1500 oraz 60 mm grubości oraz giętych indukcyjnie rur do średnicy 711 mm.

Aby dowiedzieć się więcej na temat gięcia rur odwiedź naszą stronę.

Powrót do nowości

Barnshaws Gwarancja

Gwarancja Barnshaws jest macierzą atutów, które razem tworzą to, co uważamy za pakiet nadzwyczajnych korzyści dla klienta.

Zobacz naszą gwarancję jakości
CE Logo Oil & Gas UK Logo British Constructional Steelwork Association Logo Steel Construction Institute Logo Council for Aluminium in Building Logo POLSKA IZBA KONSTRUKCJI STALOWYCH Steel For Life Logo The Aluminium Federation Logo

Nota prawna | Polityka cookies | Deklaracja Cookie | dane firmy | Mapa strony