Live Support Chat
open search
open search Mobile Navigation

Gięcie indukcyjne rur

Gięcie indukcyjne rur

Gięcie indukcyjne rur jest stosunkowo nową technologią, która powstała w Europie Wschodniej w latach 60-tych i aż do lat 70-tych maszyny były używane tylko do gięcia rur o dużych średnicach, niekiedy nawet do 1524 mm (60”). Dopiero w połowie lat 70-tych XX wieku powstały pierwsze komercyjne maszyny realizujące gięcie indukcyjne rur o mniejszych średnicach, około 150 – 710 mm, produkcji Amerykańskiej, Brytyjskiej oraz Japońskiej.

Operacja nagrzewania indukcyjnego była znana od wielu lat wykorzystywana do podnoszenia temperatury celem hartowania części metalowych. Proces ten polega na zastosowaniu cewki generującej prąd o wysokiej częstotliwości, który koncentruje się na powierzchni materiału, dlatego w typowych zastosowaniach tylko powierzchnia jest hartowana.

Aby zastosować ten sam proces do gięcia rur, ciepło generowane przy zastosowanie średniej częstotliwości mocy cewki indukcyjnej (około 1000 cykli na sekundę) musi przeniknąć przez całą grubość rury w celu tymczasowego zmniejszenia granicy plastyczności do punktu, w którym materiał może być poddany obróbce plastycznej.

Rura umieszczona w korpusie maszyny realizującej gięcie indukcyjne zamocowana jest w specjalnym zacisku ramienia oraz zacisku popychacza.  Zacisk jest zamontowany na ramieniu gnącym, które obraca się do 180ᵒ wokół osi.  Operator może ustawić wymagany promień na maszynie, regulując odległość między punktem obrotu a środkiem zacisku.

Gięcie indukcyjne różni się od innych metod przede wszystkim sposobem napędu rury. Rura jest pchana, a nie ciągnięta wokół promienia, w związku z czym zdecydowana większość sił znajduje się w układzie ściskania osiowego, co pozwala na gięcie bez konieczności stosowania wewnętrznych lub zewnętrznych matryc. Owalizacja jest znacznie lepsza w porównaniu z innymi metodami gięcia rur, gdzie przy gięciu do małych promieni stosuje się dodatkowe wewnętrzne matryce.

Barnshaws oferuje gięcie indukcyjne rur o średnicach od 100 – 813 mm (4”-32") i promieni od 2D wzwyż. Zalecamy wstępną konsultację z naszym zespołem sprzedażowym przed przystąpieniem do projektowania, ponieważ najlepsze wyniki można uzyskać poprzez zastosowanie odpowiedniego stosunku średnicy zewnętrznej rury (D) do grubości ścianki (T). Zwykle stosunek ten określany jako  D/T powinien wynosić poniżej 50. Zagwarantuje to spełnienie niemal wszystkich tolerancji wymiarowych, podczas gdy gięcie rur ze współczynnikami D/T powyżej 50 może wymagać dostosowania innych parametrów, takich jak ciasność gięcia (R/D).

Aby dowiedzieć się więcej na temat gięcia indukcyjnego i usług oferowanych przez firmę Barnshaws, kliknij tutaj

Powrót do artykuły

Barnshaws Gwarancja

Gwarancja Barnshaws jest macierzą atutów, które razem tworzą to, co uważamy za pakiet nadzwyczajnych korzyści dla klienta.

Zobacz naszą gwarancję jakości
CE Logo Oil & Gas UK Logo British Constructional Steelwork Association Logo Steel Construction Institute Logo Council for Aluminium in Building Logo POLSKA IZBA KONSTRUKCJI STALOWYCH Steel For Life Logo The Aluminium Federation Logo TÜV Rheinland Logo

Nota prawna | Polityka cookies | Deklaracja Cookie | dane firmy | Mapa strony